Hírek
2020. Július 11. 05:00, szombat |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay
Az EU ellenzi, hogy az Egyesült Államok visszaállítja a szövetségi halálbüntetést

Az unió határozottan ellenzi az Egyesült Államok szövetségi legfelsőbb bírósága azon határozatát, ami 17 év elteltével ismét lehetővé teszi a szövetségi bíróságok ítéletei alapján kiszabott halálbüntetések végrehajtását
- közölte nyilatkozatában az Európai Unió Külügyi Szolgálata (EEAS) pénteken. Az amerikai szövetségi legfelsőbb bíróság, amely az alkotmánybíróság szerepét betölti, hétfőn döntött arról, hogy ismét végrehajthatnak szövetségi bíróságok által hozott halálos ítéleteket az Egyesült Államokban.
Nyilatkozatában az uniós külügyi szolgálat arra szólította fel az Egyesült Államok kormányát, hogy mérlegelje a döntést, és ne folytassa július 13-val kezdődően az ilyen halálbüntetések végrehajtását. A döntés szembe megy az Egyesült Államokban és az egész világon kialakult általános törekvéssel, hogy törvényben és a gyakorlatban egyaránt eltöröljék a halálbüntetés intézményét - hangsúlyozza az EU külügyi szolgálata.
Aláhúzták: az Európai Unió mindig és minden körülmények között határozottan ellenzi a halálbüntetés végrehajtását. Kegyetlen, embertelen és megalázó büntetésnek tartja, amely összeegyeztethetetlen az élethez való joggal. A visszafordíthatatlan döntés nem képes elrettenteni a bűn elkövetésétől - húzták alá.
Az Európai Unió határozottan és egyértelműen kiáll a bűncselekmények áldozatai és családtagjaik mellett, ugyanakkor támogatja a hatékony büntetések, de nem a halálbüntetések kiszabását. Az Európai Unió folytatja a halálbüntetés egyetemes eltörlésére irányuló törekvését - tették hozzá.
Az Egyesült Államokban jelenleg 28 államban létezik halálbüntetés, de ezek közül több helyen felfüggesztették az ilyen ítéletek végrehajtását. Az államok mellett a hadbíróságok és a szövetségi bíróságok is kiszabhatnak halálbüntetést.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 25. 07:48, péntek | Külföld
Teljes és feltétel nélküli tűzszünetet sürgetett az ukrán elnök
A béketárgyalások első lépésének teljes és feltétel nélküli tűzszünetnek kell lennie, amit azonban Oroszország jelenleg nem hajlandó elfogadni
2025. Április 25. 07:46, péntek | Külföld
Kreml: kritikusan veszélyes, hogy a hajlandók koalíciója katonákat tervez küldeni Ukrajnába
Elfogadhatatlan és kritikus veszélyt hordoz magában a \"hajlandók koalíciójának\" az az elképzelése, hogy katonai alakulatokat vezényeljen Ukrajnába - jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtökön újságíróknak.
2025. Április 24. 07:36, csütörtök | Külföld
Amerikai alelnök: Ukrajnának és Oroszországnak egyaránt le kell mondania ellenőrzése alatti területről
Az Egyesült Államok nagyon világos javaslatot tett Oroszországnak és Ukrajnának a békemegállapodás előmozdításának útjáról, ez területek cseréjét és a konfliktus befagyasztását írja elő nagyjából a jelenlegi frontvonalak mentén
2025. Április 24. 07:33, csütörtök | Külföld
Szijjártó Péter: egyelőre nincsen tudomásunk magyar sérültről az isztambuli földrengést követően
Egyelőre nincsen tudomásunk magyar sérültről az isztambuli földrengést követően, azonban a térségben fokozott elővigyázatosságra van szükség - jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán.