Hírek
2011. Augusztus 10. 14:41, szerda |
Belföld
Forrás: OrientPress
Az európai házi egerek egyre ellenállóbbak a mérgekkel szemben
A tudósok felfedezték, hogy néhány európai házi egér az idők folyamán a legerősebb mérgekkel szemben is ellenállóvá vált.
A kísérletek során ráadásul az is kiderült, hogy ez a tulajdonság immár néhány generáció alatt is kifejlődik a rágcsálókban.
A kutatók szerint a spanyol és német házi egerek kereszteződtek azzal az algériai fajjal, amelyből több mint 1 millió évvel ezelőtt az európai rágcsálók kifejlődtek. A mérgekkel szembeni immunitás az utódoknál alakult ki, és a további szaporulat egyedei azonnal örökölték - a tudósok szerint ez ijesztő, mivel ezt a fajta géntranszfert eddig csak növényekben és baktériumokban figyelték meg - írja a BBC.
A szakemberek most attól tartanak, hogy az egerek hamarosan minden létező méregnek és permetszernek ellenállnak majd, ami miatt gyorsan elszaporodhatnak a kontinensen. Ráadásul külön problémát jelent, hogy a két faj kereszteződéséből egy új faj jött létre, amelynek a tulajdonságai még ismeretlenek a tudósok előtt.
A tanulmány során megfigyeltük, hogy két olyan faj kereszteződött, amelyek 1,5-3 millió éve külön fejlődési útra léptek. Annak ellenére azonban, hogy az utódaik nagy része steril, van néhány olyan egyed, amely képes tovább szaporodni - ezek azok, amelyek immúnisak a mérgekre - mondta Michael Kohn professzor.
OrientPress Hírügynökség
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 25. 11:00, szombat | Belföld
Hann Endre: a háború mint veszélyforrás túlfeszítése tévedés volt a Fidesz kampányában
2026. Április 25. 08:37, szombat | Belföld
Vitézy Dávid: szakmai, alkotó munka kezdődhet a közlekedésben és a közberuházások terén
2026. Április 24. 15:00, péntek | Belföld
A Wizz Air védve van a kerozinárak gyors változásával szemben
A Wizz Air védve van a kerozinárak gyors változásával szemben - közölte a légitársaság, miután egy versenytársának vezetője a Wizz Air várható próblémáiról beszélt a magas kerozinár és az ellátási problémák miatt.
2026. Április 24. 14:00, péntek | Belföld
Európai Ügyészség: készen állunk a magyar kollégákkal együtt dolgozni
Készen állunk a magyar kollégákkal együtt dolgozni - mondta Laura Kövesi, az Európai Ügyészség (EPPO) vezetője a 11. delphi gazdasági fórumon tartott sajtótájékoztatón csütörtökön.
