Hírek
2021. Február 17. 05:00, szerda |
Külföld
Forrás: mti - illusztráció: mti
Bevezethetik az ingyenes gyorstesztet Németországban is
Németországban is ingyenes lehet az új típusú koronavírus jelenlétét vizsgáló úgynevezett antigén gyorsteszt, és bevezetnek önállóan használható gyorstesztelő termékeket is kedden ismertetett kormányzati tervek szerint.
Az úgynevezett nemzeti tesztstratégia még elfogadás előtt álló új kiadása szerint március 1-jétől mindenki jogosult ingyenes antigén gyorstesztre Németországban. Az egészségügyi szakszemélyzetet igénylő vizsgálatot gyógyszertárakban és tesztközpontokban lehet majd elvégezni. A rendszer kialakítása a helyi önkormányzatok feladata lesz, a költségeket a szövetségi kormány állja.
Jens Spahn szövetségi egészségügyi miniszter a Madsack német médiacsoporthoz tartozó regionális lapok közös szerkesztőségének (RedaktionsNetzwerk Deutschland - RND) elmondta, hogy a nemzeti tesztstratégia átdolgozott kiadásában a képzett segítők nélkül elvégezhető tesztek is szerepet kapnak.
Amint befejezik a termékek minőségellenőrzését a szövetségi gyógyszer- és gyógyászati termék intézetnél (Bundesinstitut für Arzneimittel und Medizinprodukte - BfArM), és megfelelő mennyiség érkezik az országba, az újítást a napközbeni gyermekellátás és a közoktatás működésének szolgálatába állítják, vagyis óvodai és iskolai dolgozóknak, nevelőknek, tanároknak biztosítják az új tesztelési lehetőséget.
Ezek az önellenőrzésre, laikus általi önálló használatra szolgáló tesztek hozzájárulhatnak "a mindennapok biztonságához" - mondta a miniszter, kiemelve, hogy a BfArM a lehető leggyorsabban elvégzi az ellenőrzéseket.
Az RND szerint a még nem végleges tervek alapján a "házi gyorstesztek" ugyancsak március elején jelennek meg, és a piaci forgalomba is bekerülnek, fogyasztói árukat egy euróban (360 forint) korlátozhatják.
Hasonló szabályozást vezettek be a napokban a szomszédos Ausztriában, ott havonta öt darab térítésmentesen jár az önállóan elvégezhető gyorstesztből, szintén márciustól.

Németországban nagyjából egy hónapja javulnak a járványügyi adatok, de terjednek a korábbiaknál fertőzőképesebb új vírusváltozatok, ezért a gazdasági és társadalmi élet legtöbb területét befagyasztó zárlatot az eredeti tervekkel szemben nem február közepén, hanem legkorábban március elején oldják fel, hogy akadályozzák egy harmadik járványhullám elindulását.
A Robert Koch közegészségügyi intézet (RKI) keddi adatai szerint az utóbbi 24 órában 3856 új fertőződést regisztráltak. Ez ugyan növekedés az egy héttel korábbi 3379-hez képest, de akkor adattovábbítási fennakadások miatt 600 eset nem került be a statisztikába. Ezt a hatást kiszűrve az látható, hogy folytatódik a SARS-Cov-2 visszaszorulása, de a fertőzésszám csökkenésének üteme mérséklődik. Az új regisztrált fertőződésekkel együtt 2 342 843 ember szervezetében mutatták ki a SARS-CoV-2-t. A vírus okozta betegséggel (Covid-19) összefüggésben 528 halálesetet regisztráltak, a járvány áldozatainak száma így 65 604-re emelkedett.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 05. 14:00, péntek | Külföld
Donald Trump: csak az Egyesült Államok és Kína rendelkezik az iráni uránkészlet eltávolításához szükséges eszközökkel
Csak az Egyesült Államok és Kína rendelkezik a lebombázott iráni atomlétesítményekben rekedt dúsított uránkészlet eltávolításához szükséges eszközökkel - jelentette ki Donald Trump amerikai elnök csütörtökön.
2026. Június 05. 11:00, péntek | Külföld
Ukrajnai háború - Zelenszkij Putyinnak címzett nyílt levélben sürgette a háború lezárását
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök csütörtökön Vlagyimir Putyin orosz államfőnek címzett nyílt levelében sürgette a háború lezárását és a vezetők közti közvetlen tárgyalásokra való áttérést
2026. Június 04. 12:00, csütörtök | Külföld
Iráni konfliktus - Az Irán elleni katonai műveletek kongresszusi jóváhagyásáról fogadott el határozatot a képviselőház
Donald Trump amerikai elnök háborús döntési hatáskörének korlátozásáról, az Irán elleni katonai műveletek kongresszusi jóváhagyásáról fogadott el határozatot az amerikai képviselőház szerdán.
2026. Június 04. 11:00, csütörtök | Külföld
Orosz külügyi szóvivő: Moszkva kész a pragmatikus kapcsolatépítésre Magyarországgal
Oroszország készen áll arra, hogy pragmatikus kapcsolatokat építsen ki Magyarország új kormányával - jelentette ki Marjia Zaharova orosz külügyi szóvivő a RIA Novosztyi hírügynökség által csütörtök hajnalban kiadott nyilatkozatában.
