Városlista
2025. október 22, szerda - Előd

Hírek

2012. Szeptember 19. 14:02, szerda | Külföld
Forrás: MTI

Külföldi sajtó Magyarországról - Az NZZ Magyarországról

Külföldi sajtó Magyarországról - Az NZZ Magyarországról

A svájci Neue Zürcher Zeitung Magyarországról és a magyar kormányról közölt riportot.

Magyarország Orbán Viktor miniszterelnök autokratikus stílusa ellenére továbbra is demokrácia; ami hiányzik Magyarországon, az egy igazi polgári társadalom. A politikusok külön osztályt alkotnak, amely Budapestről mozgatja a szálakat - állt a tekintélyes liberális-konzervatív svájci lap magyarországi riportjának bevezetőjében. Pécsett és vidékén járva a tudósító Beat U. Wieser arról számol be, hogy még sikeres vállalkozók is pesszimisták a jövőt illetően. Ez a hangulat - írta - a jelenlegi kormány és különösen a miniszterelnök vezetési stílusával függ össze. Orbán Viktor "úgy kormányoz, mint egy király" - vélekedik egy magát Fidesz-szavazónak valló vállalkozó. Egyes cégvezetők azt is kétségbe vonják, hogy egyáltalán rendszerváltozás zajlott le, mert úgy találják, a politika továbbra is beavatkozik a magángazdaságba. Feltűnő - írta a lap - , hogy milyen sokan csak név nélkül vállalnak ilyen kendőzetlen véleményt. "Úgy tűnik, a félelem légköre uralkodik" - jegyezte meg a szerző.
Egy budapesti ügyvédnő annak a véleményének ad hangot, hogy sosem alakult ki igazi középosztály, és ma is alig létezik az állampolgári tudatosság. Ezek nehéz körülmények a demokrácia számára - írta a lap. Egyúttal úgy vélekedett: Magyarország azonban nem diktatúra, és Orbán Viktor nem diktátor. A magyar politika tartalmilag gyakran ellentmondásos fordulatai az állandó hatalmi harc kifejeződései és Orbán is ennek értelmében próbálja használni kétharmados többségét. Orbán bírálói sem vitatják, hogy a jelenlegi gazdasági nehézségeket nagyrészt a Gyurcsány Ferenc vezette előző kormány okozta. Egyes vállalkozók úgy vélik, hogy talán érdemes lett volna meghagyni a termelőszövetkezeteket a rendszerváltás után, mert sokan nem tudták megművelni a kárpótlási jegyért kapott földeket. Ez nem nosztalgia a szocialista idők után, hanem olyan látásmód, amely talán mégis egyfajta polgári tudatosságot jelez - írta a lap.
http://www.nzz.ch/aktuell/international/ungarn-mangelt-es-an-buergersinn-1.17620699

Ezek érdekelhetnek még

2025. Október 22. 07:00, szerda | Külföld

Elmaradhat a budapesti békecsúcs

Donald Trump két napon belül ígért döntést a Vlagyimir Putyinnal tervezett találkozót illetően.

2025. Október 21. 07:26, kedd | Külföld

Uniós biztos: Európának most végleg le kell állítania az orosz gáz vásárlását

Most \"el kell jutnunk oda, hogy Európában végre teljesen leállítsuk az orosz gáz vásárlását\" - jelentette ki Dan Jorgensen, az energiaügyekért felelős uniós biztos hétfőn Luxembourgban.

2025. Október 20. 08:04, hétfő | Külföld

Volodimir Zelenszkij készen áll Budapesten is találkozni Vlagyimir Putyinnal

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök készen áll Budapesten is találkozni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel - az ukrán államfő erről egy amerikai televíziónak adott, vasárnap sugárzott interjúban beszélt.

2025. Október 19. 09:01, vasárnap | Külföld

Donald Trump és politikája ellen tüntettek az Egyesült Államok számos nagyvárosában

Donald Trump elnök és politikája elleni tiltakozásul összehangolt tüntetéseket tartottak az Egyesült Államok számos nagyvárosában szombaton.