Városlista
2025. június 12, csütörtök - Villő

Hírek

2012. Január 10. 07:30, kedd | Belföld
Forrás: OrientPress Hírügynökség

Külön vényen írható fel többhavi gyógyszeradag

Külön vényen írható fel többhavi gyógyszeradag

Márciustól az orvos egy vényen legfeljebb 30 napra elegendő gyógyszermennyiséget rendelhet - jelent meg a Magyar Közlönyben Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter rendelete.

Az egészségügyi államtitkárság az InfoRádió kérdéseire adott válaszaiból kiderül: megmarad az a lehetőség, hogy például krónikus betegségeknél az orvos három havi gyógyszeradagot írjon fel, csak ehhez három vényt kell használnia.

Márciustól is írhat fel többhavi gyógyszeradagot az orvos, csak ezt külön-külön vényen kell megtennie - közölte az InfoRádió kérdésére az egészségügyi államtitkárság.

'Megmarad az a lehetőség, hogy a beteg különleges élethelyzetére tekintettel - amelyet az orvosnak dokumentálni kell - több hónapra egy vényen történjen meg a gyógyszer felírása és kiváltása.' Az államtitkárság válaszában nem részletezi, hogy mit jelent a különleges élethelyzet.

Az InfoRádió megkérdezte, hogy mi a helyzet például a fogamzásgátló készítményekkel, amelyeknél jellemzően három havi adagot ír fel egyszerre az orvos. A válaszból kiderül: itt nincs változás, lévén nem támogatott gyógyszerekről van szó.

A rendelet célja a betegek gyógyszerköltségeinek csökkentése. A tapasztalatok szerint ugyanis a lakosságnál jelentős, sokszor lejárt gyógyszerkészletek halmozódnak fel. Ennek oka, hogy a betegség változása, vagy mellékhatások jelentkezése miatt időközben más gyógyszerre, más hatáserősségre állítják át a beteget. Becslések szerint évente több milliárd forintos összegben dobunk ki gyógyszereket.

Március elsejétől a vényekre azt is rá kell vezetni, hogy milyen időponttól vonatkozik egyhavi ellátási időszakra a recept. Ezt elvileg az orvosok vényíró szoftverének kötelezően biztosítania kell. A beteg ezt követően az adott ellátási időszakot megelőzően már egy héttel kiválthatja a gyógyszertárban a gyógyszert.

Az InfoRádió úgy tudja: az ez évvel életbe lépő változások miatt a minisztérium, az OEP és a GYEMSZI mind a lakosság, mind pedig a szakemberek részére hamarosan átfogó tájékoztató kampányt indít.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: gyógyszer, orvos, recept, vény

Ezek érdekelhetnek még

2025. Június 12. 07:32, csütörtök | Belföld

Szijjártó Péter: Brüsszel foghatja a fejét, miközben az amerikaiak és a kínaiak megállapodtak egymással

Magyarország számára jó hír az amerikai-kínai kereskedelmi megállapodás véglegesítése, Brüsszel viszont foghatja a fejét - írta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szerdán a Facebookon.

2025. Június 12. 07:31, csütörtök | Belföld

Polt Pétert választották az Alkotmánybíróság elnökévé

Polt Pétert választotta az Alkotmánybíróság (Ab) elnökévé szerdán az Országgyűlés, új legfőbb ügyésznek pedig Nagy Gábor Bálintot választották meg.