Hírek
2022. Február 19. 13:07, szombat |
Belföld
Forrás: mti - illusztráció: mti
Nyelvi tudatosságot fejlesztő pályázatot hirdetnek diákoknak
Nyelvi tudatosságot fejlesztő pályázatot hirdet 14 év feletti középiskolásoknak az Eötvös Loránd Kutatási Hálózat (ELKH) Nyelvtudományi Kutatóközpont Nyelvhasználati és Nyelvi Tanácsadási Kutatócsoportja.
A pályamunka elkészítésével a diákok megmutathatják, milyen nyelvi jelenségeket tapasztalnak maguk körül, hogyan gondolkodnak ezekről, mennyire tudatosan értelmezik azokat. A Nyelvtudományi Kutatóközpont által a PeLi Oktatásnyelvészeti Kutatócsoport közreműködésével szervezett pályázatban a nyelvi naplókat április 20-ig várják a nyelvinaplo@nytud.hu e-mail címen - közölte az ELKH pénteken az MTI-vel.
A legalább 10 bejegyzést tartalmazó nyelvi naplókban a diákoknak olyan nyelvi jelenségeket, nyelvi megfigyeléseket kell lejegyezniük, amelyekre valamiért felfigyeltek. Ezek lehetnek érdekes, vicces, furcsa, megdöbbentő, bántó vagy elgondolkodtató nyelvi helyzetek, kifejezések. Lehetnek olyanok is, amikor nagyon tetszett vagy éppen nem tetszett egy-egy nyelvi megoldás, valamint olyanok is, amelyek furcsának, szokatlannak tűntek.
A naplóban olyan nyelvi vonatkozású események leírását várják, amelyek vagy közvetlenül a pályázóval történtek meg, vagy amelyeket barátoktól, családtagoktól hallottak és érdekesnek találtak. Az esemény leírásán kívül bármilyen figyelemre méltónak tartott nyelvi jelenséggel kapcsolatos észrevételt megfogalmazhatnak.
Pályázni egyénileg és 2-4 fős csoportokban is lehet. A pályamunkán szerepeljen a pályázó neve, e-mail-címe, telefonszáma, postacíme, az iskola neve, valamint ha van, a felkészítő tanár neve.
A Nyelvtudományi Kutatóközpont a nyertesek számára díjátadóval egybekötött workshopot szervez 2022 júniusában, ahol a diákok bemutathatják pályamunkáikat. A pályázat részletei a http://www.nytud.hu/palyazatok/nyelvinaplo_palyazat_felhivas2022.pdf oldalon érhetők el.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Április 26. 11:00, vasárnap | Belföld
Orbán Anita miniszterelnök-helyettes lesz
Miniszterelnök-helyettes lesz az új kormányban Orbán Anita - jelentette be Magyar Péter leendő kormányfő Facebook-oldalán szombaton.
2026. Április 26. 10:00, vasárnap | Belföld
Kapitány István: szakítunk a felelőtlenül tervezett és átláthatatlan költségvetésekkel, megteremtjük a piac bizalmát
Szakítunk a felelőtlenül tervezett és átláthatatlan költségvetésekkel, és megteremtjük a piac bizalmát - írta a leendő gazdasági és energetikai miniszter szombaton a Facebookon.
2026. Április 26. 08:23, vasárnap | Belföld
Meteorológia: az erős, viharos szél felkavarhatja a port
Vasárnap az erős, több helyen viharos szél felkavarhatja a port, ami a látótávolság csökkenéséhez vezethet - hívta fel a figyelmet a HungaroMet Zrt. vasárnap reggeli veszélyjelzésében.
2026. Április 26. 08:21, vasárnap | Belföld
Magyar Péter: zajlik az ország elhagyásának előkészítése és a lopott vagyonok kimenekítése
Miközben Orbán Viktor menekül a felelősségvállalás elől, a háttérben zajlik az ország elhagyásának előkészítése és a lopott vagyonok kimenekítése
