Hírek
2025. Május 27. 16:00, kedd |
Belföld
Forrás: mti fotó pixabay
Rekordot döntő nyári légi forgalomra készül a HungaroControl

A HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. az elmúlt hónapokban számos rövid és hosszú távú kapacitás- és hatékonyságnövelő intézkedést hozott
A HungaroControl Magyar Légiforgalmi Szolgálat Zrt. az elmúlt hónapokban számos rövid és hosszú távú kapacitás- és hatékonyságnövelő intézkedést hozott annak érdekében, hogy a várhatóan rekordot döntő nyári csúcsidőszakot felkészültebben várja, és a jövőben is megfeleljen a Budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren töretlenül növekvő forgalom igényeinek - közölte a légi navigációs szolgáltatásokat ellátó társaság hétfőn Budapesten, sajtótájékoztatón.
Sajtóanyagukban kifejtik, az ukrán válság miatti légtérkorlátozások, a világjárvány utáni gyors forgalom-visszarendeződés, illetve a globálisan növekvő utazási kedv soha nem látott légiforgalmat generált Magyarország légterében. A kétszámjegyű járatszámnövekedés évek óta tart, minden évben megdöntve az előző évben regisztrált rekordforgalmat.
Az év első négy hónapjában több mint 327 ezer repülőgép közlekedett a magyarországi légtérben, ez több mint 7 százalékos növekedés 2024 azonos időszakához képest. A becslések szerint az átrepülő forgalom 8-12 százalékkal, míg a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér terhelése 10-15 százalékkal nőhet a korábbi évhez képest. Ezért az elmúlt hónapokban számos rövid és hosszú távú kapacitás- és hatékonyságnövelő intézkedésre volt szükség.
Turi Ferenc vezérigazgató elmondta, hogy
az intézkedések között a humán erőforrás, a technológia és a légi irányítás fejlesztése kap kiemelt figyelmet. A következő tíz év során 100 milliárd forintot fordítanak majd fejlesztésekre
- jelezte.
A növekvő forgalom zökkenőmentes kiszolgálását célzó, rövid távon is eredményt mutató intézkedések között említette, hogy 2029-ig tartó bérmegállapodást kötöttek a szakszervezetekkel, hogy európai szinten is versenyképes béreket tudjanak biztosítani a légiirányítók számára. A versenyképes béreknek is köszönhető, hogy több mint 10 százalékkal növelték az irányítói létszámot.
Az irányítóképzésre szintén nagy hangsúlyt helyeznek, elmondása szerint a következő 5 évben 55 százalékkal növelnék az irányítók számát. Ennek érdekében országos toborzókampányt indítottak.
Turi Ferenc elmondása szerint eredményt hozott a munkafolyamatok optimalizálása, és az is, hogy együttműködést kötöttek a HungaroMettel, amelynek köszönhetően április 15. óta egy dedikált meteorológus segíti a légiirányítók munkáját.
Hozzáfűzte, szorosan együttműködnek más iparági szereplőkkel - különösen az európai hálózatért felelős Eurocontrollal és a jelentősebb légitársaságokkal - is a járatkésések csökkentése és az utasok biztonsága érdekében.
A vezérigazgató kitért arra, hogy folyamatosan tesztelik, miként lehet a mesterséges intelligencia segítségével - a biztonságot elsődleges szempontként kezelve - növelni a hatékonyságot.
Emlékeztetett arra, hogy nemrég adták át az új távoli toronyirányítási rendszerüket, amely alkalmas a repülőtér komplex forgalmának távoli irányítására. Emellett átalakították a légtér szerkezetét, új szektorokat nyitottak meg annak érdekében, hogy több átrepülő járatot tudjanak átengedni. Az átszervezésnek köszönhetően közel 2 százalékos kapacitásnövekedést tudtak elérni - mondta.
A HungaroControl mindent megtesz azért, hogy a járatkésések a tavalyihoz képest jelentősen csökkenjenek - hangsúlyozta Turi Ferenc, hozzátéve: az elsődleges szempont ugyanakkor a repülésbiztonság, minden más annak van alárendelve.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Június 07. 09:41, szombat | Belföld
Szijjártó Péter: továbbra is biztosított az energiaszállítás Oroszország felől
Európa folyamatos energiaválságokkal néz szembe, Magyarországon azonban továbbra is biztosított az ellátás, hiszen akadálytalan a tranzit Oroszország felől - közölte pénteken Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter.
2025. Június 07. 09:40, szombat | Belföld
Hőség - Magas középhőmérsékletre figyelmeztet a meteorológiai szolgálat szombaton és vasárnap
Szombaton és vasárnap is 27 Celsius-fok fölé emelkedhet a napi középhőmérséklet az ország egy részén - derül ki a HungaroMet Zrt. az pénteki veszélyjelzéseiből.
2025. Június 06. 07:27, péntek | Belföld
NGM: a hőségben figyelni kell a dolgozók megfelelő folyadékpótlására és a pihenőidők beiktatására
2025. Június 05. 07:56, csütörtök | Belföld
Kocsis Máté: nem szavaz nyár előtt az Országgyűlés az átláthatósági törvényről
Leveszik az átláthatósági törvényt a törvényalkotási bizottság csütörtöki napirendjéről, és nem szavaz róla az Országgyűlés nyár előtt - mondta Kocsis Máté, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője az Indexnek.