Hírek
2014. Szeptember 01. 07:13, hétfő |
Belföld
Forrás: MTI
Rezsicsökkentés - Tovább csökkent az áram ára

A múlt év őszihez képest 5,7 százalékkal kevesebbe kerül az áram hétfőtől, miután a rezsicsökkentésről februárban hozott törvény erre vonatkozó szabálya vasárnap hatályba lépett.
A törvény úgy fogalmaz, hogy a szolgáltató által a lakosságnak kibocsátott számlában - az augusztus 31-ét követő időszakban igénybe vett villamos energiáért - fizetendő összeg nem haladhatja meg a 2013. november 1-jén alkalmazott díjak 94,3 százalékát.
Ennek a feltétele azonban az, hogy a fogyasztás - azonos árszabás mellett - azonos energiamennyiségre és azonos számú hónapra vonatkozzon.
A törvény alapján augusztus végén jelent meg a nemzeti fejlesztési miniszter rendelete a villamos energia egyetemes szolgáltatás árképzéséről. Ez a jogszabály a korábbit módosítja és a szolgáltatók által szeptembertől alkalmazható maximális áramtarifa díjakat tartalmazza.
A rendelet melléklete a négy áramszolgáltatóra külön-külön tartalmazza az egyetemes szolgáltatásban biztosított tarifák maximális árait. Így például a lakossági felhasználók 1320 kilowattóra/év fogyasztásig kilowattóránként az EDF DÉMÁSZ-nál legfeljebb 14,57, az E.ON Energiaszolgáltató Kft.-nél 13,71, az Elmű Nyrt.-nél 14,43, az ÉMÁSZ Nyrt.-nél 14,26 forintot fizetnek szeptember 1-től, míg eddig 16,35, 15,44, 16,20 és 16,02 forintot fizettek.
A rendeletben hasonló mértékben csökkentek az egyéb lakossági tarifák, változatlanok maradtak ugyanakkor a nem lakossági fogyasztók díjtételei.
Múlt év elején a kormány bejelentette, hogy a gáz és villamos energia árát 10 százalékkal csökkenti, ezt a februári számlákban már érvényesítették is. Ez az első rezsicsökkentés 3,7 millió áramfogyasztót és 3,3 millió gázfogyasztót érintett.
Második lépcsőben tavaly júliustól a víz, a szemétszállítás és a kéményseprés lett olcsóbb.
Az idén februárban hozott törvény alapján az áram, a távfűtés és a gáz ára lesz még alacsonyabb, de az egyes csökkentések időben eltolva jelentkeznek. Az áram árának szeptemberi csökkentése után októbertől a távhő lesz olcsóbb, 3,3 százalékkal.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Szeptember 18. 07:46, csütörtök | Belföld
Karácsony Gergely: aki Budapestet csődbe taszítja, azt Budapest magával rántja
Aki Budapestet csődbe taszítja, azt Budapest magával rántja - írta a főpolgármester a Facebook-oldalán, reagálva az Állami Számvevőszék jelentésére.
2025. Szeptember 18. 07:45, csütörtök | Belföld
Állami Számvevőszék: intézkedések hiányában a főváros az idei negyedik negyedévében fizetésképtelenné válhat
Intézkedések hiányában a Fővárosi Önkormányzat a 2025. év negyedik negyedévében fizetésképtelenné válhat, amelynek következtében a közfeladatok ellátása is veszélybe kerülhet
2025. Szeptember 18. 07:44, csütörtök | Belföld
Gulyás Gergely: 1,6 százalékos kiegészítő nyugdíjemelésről döntött a kormány
Szerdai ülésén 1,6 százalékos kiegészítő nyugdíjemelésről döntött a kormány, ezzel átlagosan a nyugdíjasok számára az idén 51 155 forintot kell kifizetni
2025. Szeptember 17. 07:33, szerda | Belföld
Szijjártó Péter: Amerika feloldja a vízummentességi korlátozásokat a magyar állampolgárok előtt
Szeptember 30-tól az Egyesült Államokban feloldják a vízummentességi program korlátozásait minden magyar állampolgár előtt, ami újabb komoly eredmény Donald Trump elnök hivatalba lépése óta