Hírek
2015. Június 05. 07:15, péntek |
Belföld
Forrás: MTI
Szabadvízi fürdőhelyeink nyolcvan százaléka kiváló vagy jó
A magyarországi 241 kijelölt természetes fürdőhely közül 160 kiváló, 35 jó, 6 pedig tűrhető minősítést kapott, mindössze 4 esett az elmúlt négy év adatai alapján a kifogásolt kategóriába.
Közölte az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) az MTI-vel. Néhány esetben még nem történt meg a besorolás, azt később teszik közzé.
Az elmúlt négy évet felölelő rendszeres uniós minősítés elkészülte utáni eredmények szerint a balatoni strandok zöme továbbra is kiváló besorolású. Az adatokból azonban az is látszik, hogy egy-egy helyen nagyobb odafigyelésre van szükség ahhoz, hogy a kedvező állapot fenntartható legyen. Különösen esősebb időszakokban, illetve hirtelen érkező, nagy mennyiségű csapadék esetén előfordulhat, hogy átmenetileg valamilyen szennyeződés kerül a tóba. Ennek valószínűsége kisebb azon fürdőhelyek esetében, amelyek most a négyéves adatok összesítése alapján kiváló vagy jó minősítést kaptak - írták a közleményben.
A kifogásolt fürdőhelyek: a Tisza mentén Gergelyiugornya, a Mosoni-Duna mentén a mosonmagyaróvári Itató szabad strand és Győr Aranypart I., a püspökerdei Holt-Duna mellett pedig Győr Aranypart II.
A lista - mint minden évben - az Európai Unió értékelési rendszere szerint, négy év bakteriológiai vizsgálati eredményei alapján készül el. A kockázatalapú statisztikai értékelése során nemcsak egy-egy minta megfelelőségét vizsgálják, hanem a vízminőség változásait és az esetlegesen fennálló egyéb egészségkockázatokat is követik. Ezen besorolás szerint kiváló, jó, tűrhető és kifogásolt minősítést kaphat egy szabadvízi fürdőhely.
Egy strandot általában egy szezon alatt négyszer vizsgálnak: nyitás előtt és a nyár folyamán, havonta egyszer. A szabadvízi fürdővizek esetében a vízmintavétel mellett a helyszínen megnézik, hogy a víz felületén van-e darabos, illetve úszó szennyeződés, esetlegesen olajfolt vagy megfigyelhető-e intenzív hínárosodás. A tavakon a vízvirágzásra is figyelnek, amely a köznyelvben kék algának nevezett, allergén toxinokat termelő baktérium elszaporodását jelenti.
Az ÁNTSZ felhívta a figyelmet arra, hogy a nem engedélyezett fürdővizeken, nem kijelölt fürdőhelyeken nem javasolt a fürdőzés, mivel ezeken a helyszíneken a víz minőségét nem ellenőrzik, a fürdőzés higiénés feltételei nincsenek meg. A közegészségügyi veszélyeken túl sok esetben a balesetveszély miatt tiltott a fürdés.
Továbbá arra is figyelmeztetnek, hogy a természetes fürdőhelyeken, különösen a folyóvizeken a vízmélység hirtelen változása és a sodrás lehet veszélyes. Kerülni kell, hogy felhevült testtel hirtelen a vízbe ugorjunk, és a gyermekeket szülői felügyelet nélkül a strandokon soha nem szabad egyedül hagyni - írták.
Néhány strand esetében az elmúlt négy évről nem állt rendelkezésre elegendő számú, illetve megfelelő ütemezésben vett vízminta, így a szigorú szabályok miatt ezek uniós értékelése még nem történt meg. Ezért ha a most közzétett listában egy fürdőhely neve mellett a "besorolás alatt" megjelölés olvasható, akkor ez nem jelenti azt, hogy az adott strand vízminősége ne lenne megfelelő. A szezonban az Országos Közegészségügyi Központ ezeket a vizsgálati eredményeket is közzéteszi majd.
Ezek érdekelhetnek még
2026. Január 26. 07:02, hétfő | Belföld
Alig győzi a NAV a kínai kiscsomagok vámkezelését
A külföldről érkező vámkezelést igénylő kiscsomagok száma 2024-hez képest 50 százalékkal nőtt tavaly
2026. Január 26. 07:01, hétfő | Belföld
Enyhe, de borult, párás idő várható a jövő héten, többször kell csapadékra készülni
Jellemzően borult, párás, többfelé ködös idő várható a jövő héten és többször kell csapadékra - esőre, ónos szitálásra - is számítani, a szél olykor élénk, erős lesz.
2026. Január 25. 08:39, vasárnap | Belföld
Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei
A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 4. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. Január 25. 08:38, vasárnap | Belföld
Szijjártó Péter szerint az ukrán kormány Tisza néven indul a magyar parlamenti választáson
Az ukrán kormány is elindul a magyar parlamenti választáson a Tisza Párt nevében, így az április 12-i szavazás tétje, hogy Ukrajna vagy Magyarország
