Hírek
2013. Július 02. 21:04, kedd |
Külföld
Forrás: MTI
Tavares-jelentés - Tabajdi: még jó pár év eltelhet a koppenhágai bizottság létrehozásáig

A Tavares-jelentéstől önmagában még nem jön létre a koppenhágai bizottság, az beletelhet jó pár évbe - vélekedett Tabajdi Csaba, az MSZP európai parlamenti (EP-) delegációjának vezetője újságíróknak adott nyilatkozatában, a Magyarországról folytatott keddi strasbourgi plenáris vita után.
A vita tárgya, a Rui Tavares portugál zöldpárti EP-képviselő által az alapvető jogok magyarországi helyzetéről készített jelentés, amelyről szerdán szavaz az EP - a kifejezetten Magyarországnak címzett ajánlásokon túl - általánosabb értelemben is felveti az úgynevezett koppenhágai dilemmát, amelynek az a lényege, hogy az EU-ba törekvő országokkal szemben még számon kérhetik az alapjogok tiszteletben tartására vonatkozó koppenhágai kritériumok teljesítését, ám az uniós csatlakozás után már nincs mód azt ugyanilyen hatékonysággal megkövetelni "az immár házon belülre került" EU-tagállamoktól.
E dilemma feloldását a Tavares-jelentés a koppenhágai bizottságként emlegetett új mechanizmus kialakításával véli feloldhatónak. Ennek lényege az lenne, hogy a három központi uniós intézmény - a javaslattevő szervként, illetve az uniós jog őreként fellépő Európai Bizottság, továbbá a tagállami kormányokat összefogó tanács, valamint az európai polgárokat képviselő Európai Parlament - úgynevezett "trialógust" folytatna, és ennek keretében ellenőrizné valamennyi tagállamban a jogállamiság érvényesülését.
A koppenhágai dilemma valamilyen feloldásának szükségességéről Viviane Reding, az Európai Bizottság igazságügyi alelnöke is szólt a Tavares-jelentés strasbourgi plenáris EP-vitájában. Jelezte, hogy a bizottság kezdeményezésekkel kíván előállni e témában, és szeretné elérni, hogy a nemzeti hatóságok párbeszédet folytassanak az unióval.
Tabajdi a koppenhágai bizottság megteremtésének szükségességét úgy fogalmazta meg, hogy az uniónak, amely a gazdasági-pénzügyi deficitet már tudja kezelni, képesnek kell lennie a demokratikus deficit kezelésére is. Szerinte a koppenhágai bizottság létrehozásának gondolata - Orbán Viktor miniszterelnök álláspontjával szemben - nem veszélyezteti az EU jövőjét, hiszen minden tagállamot vizsgálni fog, nem érvényesül majd kettős mérce. Mint hozzátette, az ilyen mechanizmus hasznos lenne nem csupán általában a demokrácia, hanem a külhoni magyarok, a kisebbségek szempontjából is.
A delegációvezető kiemelte, hogy a keddi vitában - amelyet az európai demokrácia győzelmének nevezett - a szocialisták semmilyen Magyarország elleni szankciót nem támogattak.
Tabajdi szerint Orbán Viktor ezúttal "két kalapja közül az európai kalapot nem tette föl", hanem csak "a nagymagyar nacionalista kalapot". Úgy vélekedett, hogy a miniszterelnök strasbourgi jelenlétének csupán "a nagymagyar nacionalizmus és az unióellenesség felkorbácsolása" volt a célja.
Ezek érdekelhetnek még
2025. Április 28. 07:53, hétfő | Külföld
Marco Rubio: a béke közelebb van, mint korábban bármikor
Az ukrajnai béke közelebb van, mint korábban bármikor, de még nem érkezett el - hangoztatta Marco Rubio amerikai külügyminiszter vasárnap.
2025. Április 28. 07:49, hétfő | Külföld
Szergej Lavrov: Oroszország készen áll a megállapodásra a háború lezárásáról, de bizonyos elemek \"finomhangolásra\" szorulnak
Oroszország készen áll a megállapodásra az ukrajnai háború lezárásáról, de a megállapodás bizonyos elemei \"finomhangolásra\" szorulnak
2025. Április 25. 07:48, péntek | Külföld
Teljes és feltétel nélküli tűzszünetet sürgetett az ukrán elnök
A béketárgyalások első lépésének teljes és feltétel nélküli tűzszünetnek kell lennie, amit azonban Oroszország jelenleg nem hajlandó elfogadni
2025. Április 25. 07:46, péntek | Külföld
Kreml: kritikusan veszélyes, hogy a hajlandók koalíciója katonákat tervez küldeni Ukrajnába
Elfogadhatatlan és kritikus veszélyt hordoz magában a \"hajlandók koalíciójának\" az az elképzelése, hogy katonai alakulatokat vezényeljen Ukrajnába - jelentette ki Dmitrij Peszkov orosz elnöki szóvivő csütörtökön újságíróknak.